• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ummiyekocak
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05079732557
  • https://twitter.com/ummiyekocak
  • https://www.instagram.com/ummiyekocak
TİYATROCULAR NEW YORKER'DA!
Ünlü Amerikan Dergisi Mersinli köylü tiyatrocuları yazdı.Tiyatroya gönül vermiş Mersinli kadınların azmi ünlü Amerikan dergisi The New Yorker’ın sayfalarına taşındı.


Shakespeare’in Hamlet’ini sahneleyen ve oyunda Hamlet’i Hamit, Brütüs’ü de ‘Yasin’ olarak değiştiren grup dergiden büyük övgü aldı.

Mersin Arslanköy’de yaşayan kadınlar köy hayatının ağır koşullarına rağmen kendilerini tiyatro ile ifade etme imkanı buluyor. Ünlü Amerikan dergisi The New Yorker’ın sayfalarına taşınan Arslanköy Kadın Tiyatro Grubu tarlada 12 saat çalıştıktan sonra prova yapan ilkokul mezunu kadınların tiyatro aşkını gösteriyor.

Ümmiye Koçak tarafından kurulan grubun sergiledikleri onlarca oyunlarıyla beraber 1 filmleri de bulunuyor. 40’lı yaşlarında ilk kez tiyatro oyunu izleyen Koçak, tiyatroya hayran kaldığını söylüyor. “Uzun zaman boyunca köyde yaşayan biz kadınlar hakkında düşünüyordum.

Tarlada erkek gibi çalışan, zengin evlerde temizlik yapan, evinde de kadın ve anne olan kadınları. Tüm bunları nasıl yapabildiğimizi düşünürken bir ilkokulda sahnelenen tiyatro oyununu izledim ve kafamda dolanan düşünceleri tiyatroyla anlatabileceğime karar verdim” dedi.

Tamamı ilkokul mezunu kadınlardan oluşan grup, zorlu çalışma koşullarına rağmen tiyatroyu hayatlarının bir parçası olarak görüyor. Yazdıkları oyunlarda kendi hayat hikayeleriyle beraber kaçırılma, erken yaştan zorla evlendirilme ve mahalle baskısı gibi sosyal konulara da yer veren grup, dünyaca ünlü tiyatro oyunlarını da sahneliyor.

İngiliz yazar Shakespeare’in ünlü Hamlet oyununu sergileyen kadınlar köylüden de büyük destek görüyor. Açık havada Hamlet’i sergileyen kadınların oyunu fotoğrafçı Carolyn Drake’in karelerine yansıdı. Erkek oyuncunun yer almadığı grupta kadınlar erkek rolünün üstünden de hakkıyla geliyor.


‘Kraliçeye lastik ayakkabı giydirdim’

-Grubun lideri Ümmiye Koçak: “Köyümüze 2001 yılında Tarsus’tan bir tiyatro topluluğu geldi. O gece tiyatro topluluğu kurmaya karar verdim.

40 kapı gezdim ve 7 kadını bir araya getirdim. Aslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu’nu kurdum. İlk oyunumuz Remzi Özçelik’in Taş Bademleri’ydi. Geçen yıl Yün Bebek isimli kadına şiddeti konu alan bir film bile çektik. İspanya ve İtalya’ya kadar gittik. Son oyunumuz Shakespeare’in Hamlet oyunu oldu.

Kraliçeye lastik ayakkabı giydirdim. Basma elbise giydirdim. Herkesin anlayabilmesi için sözleri yöremize uyarladım. Hamlete Hamit , Brütüs’e Yasin dedim.”1 milyon trajlı dergi

The New Yorker, 1925 yılında yayına başlayan dünyanın en prestijli dergilerinden biri. Dergi genel olarak New York üzerine odaklansa da dünyanın dört bir yanından sayfalarına taşıdığı ilginç konularla gündem yaratıyor. Popüler kültüre eleştiride bulunan dergi her sayısındaki farklı konularla da ilgi çekiyor. Derginin kapak tasarımlarıyla beraber siyaset ve gündeme dayalı karikatürleri ses getiriyor.

  
3864 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın