• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ummiyekocak
  • https://twitter.com/ummiyekocak
Arslanköy'ün Afife Jalesi
Bugün size bir azmin, başarının ve "Ben yapabilirim" diyen bir Anadolu kadının hikayesini anlatacağım. Bu harika kadının adı Ümmiye Koçak.

RÖPORTAJ / FUNDA KESKİN
kizlarsoruyor.com - editörü

Röportaja karar verip görüşmelere başladığım andan bu dakikaya kadar aynı heyecandayım. Çünkü feminist olmasam da her zaman kadınların istedikten sonra her şeyi başarabileceğine inanan, özellikle kız çocuklarının eğitimli olmasının önemini bilen biri olarak tüm bunları başarmış bir Anadolu kadını Ümmiye teyze ile, yani Türkiye'de bir ilk Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu'nu kuran ve Türkiye genelinde pek çok oyun sergileyen, aynı zamanda bu oyunları yazan, yöneten, bununla yetinmeyip yaşadığı bir olaydan esinlenerek Yün Bebek filmini çeken, üstelik bu filmle New York'ta Avrasya Film Festivalinde ödül alan, hatta bununla da yetinmeyip dünyanın en iyi futbolcusu olarak gösterilen Cristiano Ronaldo ile reklam filmi çeken, tüm bunlara rağmen özünü kaybetmeyen bir köylü kadınıyla ile sohbet etmek beni çok mutlu kılıyor.

Anlatacak, paylaşacak çok şey var. Bu kısa -kısa olmayabilir :)- girizgahtan sonra, Ronaldolu, tiyatrolu, sinemalı, ödüllü, eğlenceli, pek tabii ki Ümmiye teyzeli dakikalar haydi başlasın 

Arslanköy'den Madrid'e uzanan başarı hikayesi

Arslanköy'ün Afife Jalesi Ödüllü Yönetmen Ümmiye Koçak İle Söyleşimiz!

Ümmiye Koçak

Doğum yeri: Adana

Doğum tarihi: 1957

Ben köy kadınıyım

Adana, Çelemli köyü 10 çocuklu bir ailenin 6. çocuğu.

32 yıllık evli ve 3 çocuk annesi olan 61 yaşındaki Ümmiye Koçak bugüne kadar 11 tiyatro oyunu yazdı. Koçak, Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu ile yaklaşık 500 kez sahneye çıktı ve oyunlarını Türkiye'nin dört bir yanında 30 bine yakın kişi izledi.

Kendi deyimiyle Adana Çelemli köyünün kızı, Mersin Arslanköy'ün gelini.

Ödüller:

- Adana Uluslar Arası Tiyatro Festivali Ödülü

- Ankara Uluslar Arası Tiyatro Festivali Ödülü

- Darüşşafaka Eğitim Kurumları Girişimcilik Ödülü

İlk okuduğum kitap Maksim Gorki "Ana" idi

Arslanköy'ün Afife Jalesi Ödüllü Yönetmen Ümmiye Koçak İle Söyleşimiz!

Ümmiye teyzecim seni öncelikle tebrik ediyorum. Gösterdiğin azim, verdiğin doğru mesajlar ve yaptığın işlerle köy kadınları özelinde aslında tüm kadınlara örnek olduğun için. Kendindeki ışığı ilk ne zaman fark ettin?

Ümmiye Koçak: Çocukluğumda ilk fark ettim güzel yavrum. Benim doğduğum köyde o yıllarda, yani 60'lı yıllardan bahsediyorum, kız çocukları okumaz gibi bir düşünce vardı. O düşünceye o günlerde de çok karşıydım, halen çok karşıyım. Zaten ilk bunu yenmek düşüncesiyle başladı içimdeki okuma azmi. O saçma düşüncelerden dolayı babam beni okula göndermedi tabii. Bir gün köyde ilan verildi. Dediler ki her evden kız çocukları okula gönderilecek. Göndermeyenler hapse atılacak. Babam bu sebepten beni okula göndermek zorunda kaldı.

Çok başarılı bir öğrenciydim. Bir gün öğretmenin masasında bir kitap gördüm. Kalın bir kitap. Baktım.Yaşlı bir kadın resmi vardı. Allah Allah bu aynı anama benziyor dedim. Sadece benim anamın başı kapalıydı, bu açık. İçini açtım sayfaların az göz attım yoksulluktan bahsediyordu. Biz de yoksulduk. Evde sobadan bahsediyordu, bizim de sobamız vardı. Anlatılanlar beni de anlatıyordu. Ama isimleri aklıma getiremiyorum bir türlü. Onlara kendi sınıf arkadaşlarımın adını verdim. Daha çok anladım ve dedim ki ben de yazabilirim. Bu çok güzel bir şeydi çünkü güzel yavrum. İlk hikayemi 13 yaşında bu kitaptan esinlenerek yazdım.

Ödüller;

- Bornova Uluslar Arası Kadın Sanatçıları Festivali Ödülü

- Toros Koleji Eğitime Destek Ödülü

- Sivil Toplum Örgütleri (KADER) Kadında Şiddete Hayır Destekleme Ödülü

Arslanköy'e gelen tiyatro topluluğu bana ilham oldu

Arslanköy'ün Afife Jalesi Ödüllü Yönetmen Ümmiye Koçak İle Söyleşimiz!

Kadınlar Tiyatro Topluluğu fikri nasıl doğdu. Sanırım o zaman evlenmiştiniz ve Arslanköy'de idiniz değil mi?

Ümmiye Koçak: Aynen güzel yavrum. Evlendikten sonra oldu. Bir gün köyümüze tiyatro topluluğu geldi. Herkes izliyor. Ben de bir kenara oturdum ilgiyle bakıyorum. İsimleri dikkatimi çekti. Oyun bitip oyuncular sahneden inince bir tanesinin yanına gittim. "Oğlum senin adın ne, "Ali teyzecim", Allah Allah diyorum. Az önce sen Veli değil miydin? " Hayır, o benim oyundaki adımdı" deyince şok oldum. Ve biz de köyde olan olayları isim değiştirerek oynamalıyız. Hem insanlar izler hem başka isimlerle kendi hatalarını görüp belki bir daha yapmazlar dedim. Fikir o şekilde doğdu. Türkiye'nin ilk kadınlar tiyatro topluluğunu kurduk ve birçok oyun oynadık. Tabii hiç kolay olmadı güzel yavrum.

Ödüller;

- Mersin Sanayicileri ve İşadamları Derneği (MESİAD) Yılın Sanat Ödülü

- TİKAV- 2012 Anneler Okulu projesine destek ödülü

- Samsun sivil toplum örgütü girişimcilik ödülü

Yün Bebek filmi ile New York'ta Avrasya Film Festivali'nde “Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı” ödülü

Arslanköy'ün Afife Jalesi Ödüllü Yönetmen Ümmiye Koçak İle Söyleşimiz!

Ümmiye teyze tiyatrodan sonra bir film çektin ki ta New York'tan ödül aldı üstelik. Kadına şiddet içerikli bir filmdi ancak daha çok kadının kadına şiddetini anlatıyor bu film. Nasıl oldu anlatır mısın?

Ümmiye Koçak: Güzel yavrum çok ön planda olmasa da kadının kadına şiddeti de çok dikkatimi çekiyordu. Bu arada ben eski insanları dinlemeyi çok severim. Bir gün 80 yaşında bir nine ağlayarak çocukluk yıllarında yün bebeğini zorla elinden alan ninesi ve annesinin ona şiddetinden dolayı gözyaşı döküyordu. Düşün 80 yaşında. Olay çocukluğunda oluyor, buna rağmen o kadar etkilenmiş ki halen ağlayarak anlatıyor. İşte bu olay bana ilham oldu ve kadına şiddet konusunu film yapmaya karar verdim. Tarlada çalışıp biriktirdiğim paralar ve valiliğinde yardımıyla Yün Bebek filmini çektim. Ödül aldığını duyunca mutluluktan ağladım. Çok gurur duydum.

Filmin galası da Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yapıldı.

Ödüller;

- New York Avrasya Film Festivali: Sinemada En İyi Kadın Sanatçı Ödülü(Yün Bebek)

- Adana Genç İş Adamları Derneği (AGİAD) Yılın Onur öÖülü

Bundan sonraki hedefin ne deyince;

Arslanköy'ün Afife Jalesi Ödüllü Yönetmen Ümmiye Koçak İle Söyleşimiz!

Uluslararası ödül almak çok gurur verici olsa gerek. Bundan sonraki hedefini ne peki. Oscar mı?

Ümmiye Koçak: Oscar olur mu bilmiyorum ama neden olmasın. Olsa da çok iyi olurdu. Bir Anadolu kadını neden almasın? (Karşılıklı çok gülmüştük burada)

Yazdığı oyunlar;

– Erik Eşkisi

– Ozon Tapakası

– Kara Kuyu

Oscar ödül töreninde şalvarımla kırmızı halıda yürümek isterim

Arslanköy'ün Afife Jalesi Ödüllü Yönetmen Ümmiye Koçak İle Söyleşimiz!

Gerçekten olabilir mi?

Ümmiye Koçak: Tabii ki istiyorum. Çünkü neden güzel yavrum biliyor musun? Hani diyorlar ya köylü kadını bunu yapamaz, köylü kadınına mı kaldı? Asla bunu kabul etmiyorum. Tabii ki Oscar da alınmalı.

Ben veya benim benim gibi başka başarılı bir kadın almalı.Eğer alacaksam sadece kıyafetim buna engel olmamalı. Olursa çok çok isterim. Çünkü Oscar töreninde tüm dünyanın gözü kırmızı halıda oluyor.

Ben de şalvarımla lastik ayakkabılarımla kırmızı halıda yürümek isterim. Hep dağda bayırda yürüyecek değilim ya..

(Kahkahalarımızın havada uçtuğu dakikalar..) 

Yazdığı oyunlar;

– Doktor Beleş

– Turunçgil Hayattır

– Çicekler Solmasın

En büyük hayalim Fatma Girik ile tanışmak

Arslanköy'ün Afife Jalesi Ödüllü Yönetmen Ümmiye Koçak İle Söyleşimiz!

Geçtiğimiz günlerde Gülben Ergen Hürriyet gazetesi adına köyünüze gelip sizinle röportaj yaptı. O röportajda dikkatimi çeken ve ilk kez duyduğum bir konuda sizin en büyük hayalinizin Fatma Girik ile tanışmak olduğuydu. Oysa o kadar çok medyada yer aldınız, birçok programa katıldınız mutlaka denk gelirdi diye düşünüyorum. Gerçekten hiç karşılaşmadınız mı?

Ümmiye Koçak: Olmadı ne yazık ki. Birçok sanatçıyla karşılaşıyorum. Konuşuyorum. Mesela benim filmin galası Antalya'da yapıldı. 360 tane sanatçı katıldı. Herkes oradaydı gerçekten. Türkan Şoray, Hülya Avşar, Hülya Koçyiğit, Hale Soygazi... Şu an aklıma gelmeyen Yeşilçam'ın neredeyse tüm sanatçıları vardı. Ama Fatma Girik yoktu. Daha sonra öğrendim ki o zaten pek katılmazmış. Hep içimde ukdedir. Fatma Girik benim çocukluğumdan beri çok sevdiğim bir sanatçıdır. Dilerim bir gün karşılaşırız..

Yazdığı oyunlar;

– Hasret Çiçekleri

– Vatan Sevgisi

– Irazcanın Düşleri

Ronaldo ile reklam filmini kendisi yönetti

Arslanköy'ün Afife Jalesi Ödüllü Yönetmen Ümmiye Koçak İle Söyleşimiz!

Ümmiye teyze Türkiye'de çok ses getiren bir reklam filminde oynadın. Üstelik dünyanın en iyi futbolcusu kabul edilen, artık üstüne kimse yok denilen bir futbolcu. Heyecan verici. Bak söylerken bile heyecanlandım.  KizlarSoruyor sitemizde onu çok seven üyeler var. Biliyorum. Onlar adına da soruyorum. Cristiano Ronaldo ile Türk Telekom reklam filmi teklifi nasıl geldi. Anlatır mısın lütfen?

Ümmiye Koçak: Tabii anlatırım. Bana çok reklam teklifi geliyordu ama kabul etmiyordum. Ama Türk Telekom reklam filmi teklif edince reklamın verdiği mesaj içime sindiği için tamam dedim.

Yazdığı oyunlar;

– Kanayan Yara

– Kader

– Obru

"İlk karşılaşmamızda Ronaldo'ya kurban olduğum oğlum dedim, o da bana 'Mommy' dedi. Anne demekmiş. Çok hoşuma gitti."

Bu arada reklam teklifi geldiğinde Ronaldo ile oynayacağını biliyor muydun?

Ümmiye Koçak: İlk söylediklerinde bilmiyordum. Toplantı için İstanbul'a gittim. Orada söylediler. Ben de ama dedim Ronaldo kabul eder mi? Yoksa ben çok mutlu olurum bu durumdan. Oradaki yetkililerde Ronaldo ile konuştuklarını belirtti. Beni takip ettiğini, sevdiğini ve benimle oynamakta sakınca görmediğini söylemiş. Ben de onu reklamdan önce takip ediyordum zaten. Futboldan anlamam ben ama insani yönünü, annesine düşkünlüğünü, yoksul insanlara her zaman yardımcı olduğunu biliyordum. Çok seviyordum zaten. Birlikte oynayacağımız duyunca ayrıca çok sevindim.

Çekimler Madrid' te oldu bildiğim kadarıyla. Nasıl geçti. Detaylara girelim mi Ümmiye teyze? 

Ümmiye Koçak: Reklam İspanya Madrid'de Ronaldo'nun evinde çekilecekti. Biz büyük bir ekiple Madrid'e 10 önceden gittik. Hem Türkiye'den giden hem İspanya'dan çalışanlarla önce çalıştık. Nerede nasıl çekilecek, tüm detayları konuştuk.

Ve çekim günü geldi. İlk karşılaşma anı nasıldı?

Ümmiye Koçak: İlk karşılaşmamız çok sıcak oldu. Beni gördü gülümsedi, yanına gittim sarıldım. Ronaldo' ya kurban olduğum oğlum dedim, o da bana 'Mommy' dedi. Anne demekmiş. Çok hoşuma gitti.": O an dilimizi bilmesek bile bakışlarla anlaşabildik. O ana oğul bağını kurduk. Evladım gibi sevdim onu. Bizi evinde ağırladı. Çok iyiydi her şey. Çekimden sonra sarıldık ve orada olan tüm ekip alkışladı.

Evlat gibi hissettim

Bu konuyla ilgili son sorum KizlarSoruyor üyesi olan kızlar için Ümmiye teyze. Ronaldo gerçekten göründüğü kadar yakışıklı mı? (Gülmeler)

Ümmiye Koçak: Hiç o gözle bakmadığım için bir şey diyemem güzel yavrum.. Evlat gibiydi. İçten ve samimi bir insandı. Oğlum gibi sarıldım ona.

Yazdığı oyunlar;

– Ayaksız Ayakta Durmak

– Baba Ben Geldim

– Muhtar Adayı Hasret Ana

– İki Öküz Parası

Bu kadar ünlüsün artık, eşin "Hadi hanım çay yap da içelim" dese ne yaparsın?

Arslanköy'ün Afife Jalesi Ödüllü Yönetmen Ümmiye Koçak İle Söyleşimiz!

Son olarak bu kadar kendinizi eğitip geliştirerek yaptığınız başarılı işlerde ebette azminiz göz ardı edilemez ancak eşinizin de katkısı çoktur herhalde?

Ümmiye Koçak: Tabii ki. Ben kalabalık bir aileye gelin geldim. Kaynanam vardı, kayınpederim, geniş bir aile hep birlikteydik. Onların ve eşimin anlayışlı olması, bana engel koymaması çok önemliydi.. Allah razı olsun hep destek oldu.

Son dedim ama sormadan yapamayacağım. Ümmiye teyze sen şimdi tanınmış birisin ya, Ronaldo ile reklam filmi çekiyorsun, Gülben Ergen röportaj yapıyor, Galalara katılıyorsun Ama sonuçta hep köyde yaşıyorsun. Akşam eşin eve gelince "Hanım hadi çay yap içelim" diyor mu? Ya da dese sen ne diyorsun?

Ümmiye Koçak: (Gülüyor) Yapmaz olur muyum? Ben hiçbir zaman evimin bağ bahçemin işini aksatmadan yaparım. Her şeyimi kendim yetiştiririm bahçemde, asla bunları ihmal etmem. Bana kıyafetlerini değiştir diyenler oldu. Ayakkabılarını yeni alalım diyenlerde oldu.. Ama ben hiçbir zaman kabul etmedim. Etmeyeceğim. Ben köy kadınıyım, asla değişmeyeceğim. Milyarlarım da olsa köyümdeki yaşantımdan vazgeçmem.

Anadolu'da bir köy kadınının başarısı İspanya'da dergiye kapak oldu

Arslanköy'ün Afife Jalesi Ödüllü Yönetmen Ümmiye Koçak İle Söyleşimiz!

Filmleri ve Dizileri:

Yönetmen:

2012 – Yün Bebek (Sinema Filmi)

Senaryo:

2012 – Yün Bebek (Sinema Filmi)

Ümmiye Koçak Ot dergisinde yazılar yazdı

Arslanköy'ün Afife Jalesi Ödüllü Yönetmen Ümmiye Koçak İle Söyleşimiz!

Oyuncu :

2014 – Zamanı Beklemek (Kısa Film)

2006 – Zeytinyağlı Yiyemem Aman (TV Filmi)

2005 – Oyun (Sinema Filmi)

Pek çok kişinin almak için can attığı 7 numaralı forma; Ümmiye teyzeye özel imzalandı

Arslanköy'ün Afife Jalesi Ödüllü Yönetmen Ümmiye Koçak İle Söyleşimiz!

Bence; Türk kadınının köyde yaşarken bile, her türlü tarla, hayvancılık, bağ bahçe işleriyle birlikte, üstelik cehaletin beyinleri bağladığı dönemlerden gelen apaydınlık, ışıklı, akıllı, zeki, yaratıcı, çalışkan, en önemlisi de hayal kuran, üstelik hayallerinin peşinden giden ve Türkiye'nin ilk Kadın Tiyatro Topluluğu'nu kuran bir Anadolu kadınını, Ümmiye Koçak'ı daha yakından tanıtmaya çalıştım bugün sizlere.

Çok şey konuştum Ümmiye teyzeyle, ancak bu kadarını, üstelik kısaltarak yazmaya çalıştım. İkimiz de konuşmayı sevince böyle oluyor 

Oyuncu;

– İstanbul Çocukları

– Hanımın Çiftliği

– Hayat Devam Ediyor

– Kasaba

– Seher Vakti

Portakal kasaları fonda iken Hamlet'in bencilliğinden bahseden bir köylü kadını

Fonda portakal kasaları, başında eşarbı, altında şalvarı. Hamlet' in bencilliğinden bahseden Ümmiye Koçak. Köylü kadın kostümünü tiyatro kostümü olarak giymiş bir tiyatrocu değil, aksine tiyatroyu hayatına bir kıyafet gibi giymiş köylü bir kadın..

Afife Jale - Ümmiye Koçak

Arslanköy'ün Afife Jalesi Ödüllü Yönetmen Ümmiye Koçak İle Söyleşimiz!

O Arslanköy'ün Afife Jalesi. Torosların eteklerinden New York'a uzanan başarı hikayesinin kahramanı.. Türkiye'de ilk Kadınlar Tiyatro Topluluğu'nun kurucusu Ümmiye Koçak!

Bize kattıkların için teşekkürler..

Bu güzel sohbet için Ümmiye teyzeye çok teşekkür ediyorum. Sizlere selamlarını iletti. Video çekerek selam göndermeyi ve birkaç cümle söylemeyi çok istese de kendisi şu an yaylada. Bazı teknik konulardan dolayı şimdilik yapamadı. Bir hafta içinde kısmetse videolu Ümmiye teyzeyi mutlaka paylaşacağım.. 

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      36 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret303058
Anket
Yıl boyunca kaç kez tiyatroya gidersiniz?
Etkinlik Takvimi