• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://twitter.com/ummiyekocak
  • https://www.instagram.com/ummiyekocak
  • https://www.youtube.com/channel/UCsDrU2A1Zgg8zdxoMN4ddbA/featured
''SANDIK NAMUSUMUZDUR'' SÖZÜNÜN MİMARI ARSLANKÖY
Arslanköy,  Mersin  ilinin  merkez  ilçesi olan Toroslar'a  bağlı bir beldedir.


Denize olan yüksekliği ise 1475 metredir. Arslanköy, 14. yüzyıldan sonra Çukurova  ve  Karaman bölgesi halkı tarafından yayla olarak kullanılmaya başlanmıştır. Aslanköy, Türk halk edebiyatımızda büyük yerleri olan Karacaoğlan ve Dadaloğlu gibi halk ozanlarının yaşadığı bölgelerden biri olması dolayısıyla da Mersin'in kültür merkezi sayılır.
                                                                                                   
''Sandık namusumuzdur''
sözünün mimarı
Arslanköy
Tek partili dönemden çok partili sisteme geçiş sürecinde yapılan seçimlerin kanunsuz olduğu iddia edilerek yenilenmek istemesi karşısında "Sandık bizim namusumuzdur" diyerek direnen Arslanköy beldesi halkı, Türkiye'nin demokrasi yolundaki önemli yapı taşlarından biri olarak kabul ediliyor.

Kent merkezine yaklaşık 60 kilometrede bulunan Toros Dağları'nın eteğindeki 1453 rakımlı Arslanköy beldesi, kentin işgali sırasında Fransız ve Ermenilere karşı verdiği mücadelenin yanı sıra demokrasi sınavındaki başarısıyla da anılıyor.
Burada, 1897 tarihinde ilk bucak ve belediye teşkilatı kurulmuş fakat 1923 yılında bu teşkilat kaldırılarak, köy muhtarlık idaresine dönüştürülmüştür. 1954 yılına kadar muhtarlık idaresinde olan Arslanköy, 1954 yılında yeniden belediyelik olmuştur.
KURTULUŞ MÜCADELESİ
Kurtuluş savaşında
Arslanköy insanı bir destan yaratmıştır. Bu mücadeleden sonra eski adı Efrenk olan kasaba Arslanköy adını almıştır.
1919 yılının Kasım ayında başlayan işgaller sırasında Arslanköyü işgal etmeye gelen ve aralarında aslen buralı olan birkaç Ermeni gönüllünün de bulunduğu Fransız birliği Yavca köyünde imha edilmiştir.

Bundan sonra Fransız işgal kuvveti tarafından Efrenk'e atanan karakol komutanı yakalanarak bir dipsiz mağaraya atmıştır. Yerli halk, adı bilinmeyen bu komutanın Ermeni asıllı olduğuna inanır. 1 Mart 1920 sabahı Arslanköy'e gelen Kuva-yi Milliye birliği Arslanköylülerin sevgi gösterileriyle karşılandı.
                                                                                                                                                         


YAPILAŞMA
Arslanköy'de evler genelde kuzey-güney doğrultulu olarak inşaa olunmuştur. Yapılar genelde ahşaptır. Eski yapılarda çoğunlukla sedir ağacı kullanılmış ancak sedir ağacının kıymetli olması sebebiyle daha sonra onun yerine ardıç, çam vs. gib diğer tür ağaçlar kullanılmaya başlanılmıştır.
Daha sonraları evlerin duvar
kısımları genel olarak taş ve kerpiçten yapılmaya başlanmış fakat kerpiç evlerin yapımı ve bakımı zor olduğu için duvarlarda taş kullanılmış ve üstüne de çinkodan çatı kaplanmıştır. Toprak evlerin damlarına kar birikmesi halinde yuvaklama denen işlem uygulanır. Yuvaklama, taş bir silindirin damdaki toprak üzerinde yuvarlandırılarak toprağın sıkıştırılması demektir.
  
9409 kez okundu

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret454778
Etkinlik Takvimi