• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://twitter.com/ummiyekocak
  • https://www.instagram.com/ummiyekocak
  • https://www.youtube.com/channel/UCsDrU2A1Zgg8zdxoMN4ddbA/featured
KADINLARIN TİYATRO AŞKI ÜLKE SINIRLARINI AŞTI
Ayaklarında naylon yemeni ve şalvarlarıyla sahneye çıkan Arslanköylü kadınların tiyatro aşkı ülke sınırlarını aştı.


Arslanköy beldesinde amatör oyunculuk yapan 7 kadın, 9 yılda 9 oyun sahnelemiş. En son Shakespeare'in Hamlet'ini Hamit olarak sahneye uyarlayınca 2009'un ağustos ayında İngiliz The Guardian gazetesine manşet oldu.

Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu, 2001 yılında Ümmiye Koçak'ın girişimleri ile kurulmuş. Koçak ve arkadaşları 9 yıldan bu yana, Taş Bademler ve Kadının Feryadı, Hasret Çiçekleri, Çiçekler Solmasın, Ozon Tabakası, Nefesi Keskin Hoca, Doktor Beleş, Erik Ekşisi ve en son William Shakespeare'in Hamlet adlı eserini Hamit adıyla sahnelemişler.


Hamit, 2009'un Ağustos ayında The Guardian gazetesine, "Hamlet Türkiye'de Feminist Yönü Alıyor" başlığı ile haber olmuş. Oyuna sadece İngiliz değil, Alman medyasının da ilgi gösterdiğini vurgulayan Koçak, bazen bahçed
e çalışırken bazen de ev toplantılarında güç şartlarda hazırlandıkları oyunu başarıyla sahnelediklerini söylüyor.

Oyunun izleyicileri gülümseten, oyunculara kolaylık sağlayan hoş bir yanı var. Koçak, rol alan arkadaşlarının karakterlerin yabancı olan adlarını söylemekte zorlanması üzerine Prens Hamlet'e Hamit, Horatio'ya Hurşit, Ophelia'ya Feraye, Polonius'a Şahin adlarını vermiş.Ümmiye Koçak, tiyatro yolculuğuna kadınların sesini duyurmak için başladıklarını anlatıyor. İlk önce köyündeki insanları gözlemleyerek Hasret Çiçekleri adlı bir oyun yazmış. Oyunda acı çeken, şiddet gören, psikolojisi bozuk kadınları anlatmış.

Ama tiyatroyu kurarken, köylünün sanata bakış açısından dolayı sıkıntı yaşamışlar. Oyunda rol almak isteyen kadınların eşleri ve aileleri bu işe sıcak bakmadıkları için
prova yapmakta ve oyunu sahnelemekte sorluk yaşamışlar.Her yeni oyundan sonra kendilerine olan güvenlerinin arttığını belirten Koçak, "Tiyatrodaki arkadaşlarımın eş ve aileleri, medyada yer almaya başladıktan sonra desteklerini artırdı. Bu da işe dört elle sarılmamıza neden oldu.

Böylelikle eşlerimizin ve çocuklarımızın desteğiyle daha iyi işler yapmaya başladık. Başta kadınlar olmak üzere her kesimden insanın sanatla eğitilebileceğini, istediklerinde bir şeyler yapabileceklerini gösterdik. Kadınların böylelikle köyde ev ile bahçe arasında sıkışan hayatlarına renk katarken, özgüvenlerini kazanmalarını sağladık." diyor.


Kadınlar Tiyatro Topluluğu, 'Hamit' oyununu sergilemesinin ardından şimdilerde Mersin ve Arslanköy'ün tanıtımına katkıda bulunmak için yine kendilerinin yazdığı bir oyunun çalışmalarını sürdüyor. Ümmiye Koçak, 'Hamit' oyununu, davet gelmesi halinde sergilemeye devam edeceklerini ve herkesten maddi ve manevi destek beklediklerini söylüyor.

  
5981 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret454777
Etkinlik Takvimi