• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://twitter.com/ummiyekocak
  • https://www.instagram.com/ummiyekocak
  • https://www.youtube.com/channel/UCsDrU2A1Zgg8zdxoMN4ddbA/featured
TOROSLAR'DA BİR GRUP SİNEMACI KADIN


Arslanköy kadınlar tiyatro topluluğu tarafından çekilen ve yönetmenlerinden Ümmiye Koçak'a, 2. New York Avrasya Film Festivali'nde ödül kazandıran "Yün Bebek" filminin galası Mersin'de yapıldı.


Filmin yönetmeni Ümmiye Koçak, gazetecilere yaptığı açıklamada, kendi eserlerinin bulunmaktan dolayı büyük heyecan yaşadıklarını belirtti.

Her insana nasip olmayacak bir mutluluğu yaşadıklarını belirten Koçak, "Yaşanan bu heyecan hiç bir şeye benzemiyor. Ama inanın hiç kolay olmadı. Şu bir gerçek ne kadar zorluğu olursa o kadar heyecanı ve mutluluğu oluyor" dedi.ÇOK ZOR ŞARTLARDA GELDİK BU GÜNLERE

Kadına şiddeti yörük kızı "Elif"in gözünden anlatan filmin çekimlerine Toroslar'ın zirvesindeki Arslanköy'de 2012 yılı Ocak ayında başlandığını anımsatan Koçak, şunları kaydetti:

"3 metre boyunda karın altında çekimlerimizi yaptık. Tükürdüğümüz zaman tükürüğümüz yüzümüzde donuyordu. O derece soğuk vardı çekimleri yaptığımız zamanlarda. Biz, bu filmin teklifini gerekli mercilere ilk götürdüğümüzde elimizde beş kuruş paramız yoktu.Onlarda da yoktu. Kapı kapı kurumları gezdik. Bu çekim aşamasında şunun farkına vardım, emin olun ki ne kadar zor olursa bir şey o kadar lezzetli oluyor. Çünkü kolay elde edilen bir şeyin o kadar lezzetli olacağını zannetmiyorum. Ben de zor olanı seviyorum. Çok zor şartlarda bugünlere geldik.Ama ben bunu tek başıma yapmadım. Öncelikle Arslanköy halkı ve Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu ve canım arkadaşım 'Armut Ayşe' bana sponsor oldu. Tabii ki sonradan herkes destek verdi. Bir kadın olarak filim çekmek nedir hiç bilmiyordum. Her şeyi sıf
ırdan öğrendim. 2005 yılından beri kurduğum hayallerim gerçekleşti."

Koçak, filmi çektikleri zaman beklentilerinin ilk etapta Mersinliler tarafından bilinmesi olduğunu ancak Amerika'dan eserin ödül aldığını duyduğunda ise mutluluktan gözyaşlarını tutamadığın söyledi.

ABD'DEN ÖDÜL

Amerika'ya 2. New York Avrasya Film Festivali'ne ödülü almaya gidememiş olmanın kendisini çok üzdüğünü dile getiren Koçak, "Amerika'ya gidip o insanların neden bu ödülü bana layık gördüklerini onların ağzından duymayı isterdim. Çünkü bu film bana göre, gerçekten Anadolu kadınının gücüydü. Bana göre insanlar ne isterse ne kadar zor olursa olsun o istediği şey eninde sonunda başarabilir" dedi.Eksi 20 derecede 3 ay süren çekimlerde tamamen amatör oyuncuların rol aldığı filmin yönetmenliğini Ümmiye Koçak ve Yasin Korkmaz, görüntü yönetmenliğini ise Kadir Baziki üstlendi. İlk gösterimini 49. Altın Portakal Film Festivali'nde yapan film, 2. New York Avrasya Film Festivali'nde gösterilmiş ve yönetmen Ümmiye Koçak'a burada "Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı" ödülüne layık görülmüştü.

  
3704 kez okundu

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret454776
Etkinlik Takvimi