• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://twitter.com/ummiyekocak
  • https://www.instagram.com/ummiyekocak
  • https://www.youtube.com/channel/UCsDrU2A1Zgg8zdxoMN4ddbA/featured
TÜRK USULÜ “HAMLET”SIRBİSTAN YOLCUSU

Mersin'de Shakespeare'in ''Hamlet'' adlı eserinden 3 bölümü ''Hamit'' adıyla sahneye taşıyan Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu'nun kurucusu Ümmiye Koçak, Sırbistan'daki Hamlet Festivali'ne onur konuğu olarak davet edildi.


Merkeze bağlı Arslanköy beldesinde kurulan ve William Shakespeare'in ''Hamlet'' adlı eserinden 3 bölümü ''Hamit'' adıyla sahneye taşıyan Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu'nun kurucusu Ümmiye Koçak ile başrol oyuncusu Ayfer Şen, Sırbistan'daki Hamlet Festivali'ne onur konuğu olarak davet edildi.

35 ÜLKE KATILACAK

Kent merkezine 60 kilometre uzaklıktaki Toros Dağları'nın yamacındaki 1453 rakımlı beldede yaşayan köylü kadınların 2001 yılında kurduğu tiyatro ekibinin yazarı ve başrol oyuncusu, 35 ülkeden temsilcilerinin katılacağı "Hamlet Festivali' için Sırbistan'a gidecek.

"KAPISI BİLE OLMAYAN SAHNEDE PROVA YAPTIK"

Oyunun yazarı Ümmiye Koçak, pasaport işlemleri için geldiği Mersin'de, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hamit adlı oyunun ilk provalarını ayaklarında naylon yemeni ve sağdan soldan topladıkları kostümlerle köy okulunda kapısı bile olmayan bir sahnede yaptıklarını anlattı.

 ÇOK SES GETİRDİ

Tiyatro topluluğunu kurdukları 2001 yılından beri çok sayıda oyun yazdığını, çeşitli ödüller aldığını ancak kendisini en mutlu eden olayın Sırbistan'daki Hamlet Festivali'ne davet edilmesi olduğunu ifade eden Koçak, 2009 yılında "Hamlet"i "Hamit" yaparak sahneye uyarladıklarını ve bu çalışmalarının çok ses getirdiğini hatırlattı.

Koçak, 13 yıldan beri tiyatroyla uğraştığını ve birçok ülkeye gittiğini ancak bu şekilde davet almalarının kendisini çok duygulandırdığını belirtti.

MERSİN'İ VE TÜRKİYE'Yİ TEMSİL EDECEKLER

Özellikle Sırbistan'dan aranıp davet edilmenin onur verici olduğunu dile getiren Koçak, şöyle devam etti:

"Beni Sırbistan'da arayıp 'Ümmiye hanım 35 ülkeden 35 ayrı dilde Hamlet eserini oynayanları davet ediyoruz. Türkiye'den de sizin eserinizi beğendik. Sizi davet ediyoruz' dediklerinde öyle bir çığlık attım ki. Çünkü Mersin ve Türkiye'yi temsil etmiş olmak bana ayrı bir gurur verdi. Tabi bunları ben kendi başıma yapmadım. Oyuncularımla yaptım. Bir köylü kadını, Anadolu kadını olarak çok mutluyum. Hep derler ya; 'Köylü kadını bir yere gidemez' diye. Neden gidemezmiş. Bakın gidebiliyoruz. Hem de Sırbistan'a gidiyoruz."

 "ONUR VERİCİ"

Oyuncu Ayfer Şen de "Hamlet" adı altında Sırbistan'a gidecek olmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek "Gezmeye gidebilirsiniz ya da ekmek parası için turneye çıkabilirsiniz. Bunların hepsi ayrı. Ancak böyle bir davet üzerine gitmek çok onur verici. Hele oraya Danimarka kralı olarak gitmek ayrı bir güzellik. İnşallah her şey daha güzel olur. Bize bütün bu olanakları sağlayan kurumlara da ayrıca teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

"Hamit" oyununda Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu üyesi 7 kadın rol almış, karakterlerin adlarını söylemekte zorlanan oyuncular Prens Hamlet'i Hamit, Horatio'yu Hurşit, Ophelia'yı Feraye ve Polonius'u Şahin adıyla sahnelemişlerdi. Ayrıca oyuncular Hamit ile kraliçe arasında geçen kısa bir konuşmayı da İngilizce olarak seslendirmişti.

  
3587 kez okundu