• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://twitter.com/ummiyekocak
  • https://www.instagram.com/ummiyekocak
  • https://www.youtube.com/channel/UCsDrU2A1Zgg8zdxoMN4ddbA/featured
ÜMMİYE ANNE BAŞARI HİKAYESİNİ GENÇLERE ANLATTI

49. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde galası yapılan ve New York Avrasya Film Festivali’nde ‘Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı’ ödülünü alan ‘Yün Bebek’ filminin yazarı ve yönetmeni Ümmiye Koçak, Adana TED Kolejinde gençlere başarı hikayesini anlattı.


Adana TED Kolejinde gençlere başarı hikayesini anlatan Ümmiye Koçak, hayal kurmaları ve çok kitap okumaları  tavsiyesinde bulundu. Koçak, hayatta başarıyı getiren tek şeyin ise bir hedefiniz olması ve asla pes edilmemesi gerektiğini söyledi.
 
TED Koleji tarafından düzenlenen ve bu yıl ilki gerçekleştirilen "TEDx Youth" konferansı   TED Koleji’nin konferans salonunda  gerçekliştirildi. 

Tüm Dünyada büyük bir ilgi ve beğeni toplayan TED Talks organizasyonunun verdiği uluslararası lisans ile TED Adana Koleji tarafından gerçekleştirilen TEDxYouth@ATA isimli konferansta 12 konuşmacı ve 4 sahne performansı yer aldı. 


TED Adana Koleji Kurucusu Taha Altaylı program öncesi yaptığı konuşmada; “TED Adana Kolejinin bölgenin lider bir kurumu olarak TED Talks gibi tüm Dünya’da büyük bir prestije sahip platformları bölgeye getirmeye devam edeceğinin müjdesini verirken, konuklara ve konuşmacılara teşekkür etti.

Etkinliğe Ünlü sanatçı İclal Aydın, öğretim üyeleri öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yaklaşık 1500 kişinin katıldığı etkinlikte konuşan Koçak, okumayı çok istemesine rağmen 10 kardeş oldukları için ilkokuldan sonra okula gönderilmediğini belirtti.

 ac71e2953fc12fce93accfaa80c0fd4f.jpg

Koçak “İlkokulu bitirdikten sonra okuduğum kitaplarla kendimi geliştirmeye çalıştım. İlk okuduğum kitap ise Maksim Gorki'nin "Ana" adlı kitabı oldu. Aslında Ben Adana’nın çelemli köyündenim. Ama  Arslanköy’ün geliniyim. Köyümüzde köy kadınlarının yaşadıkları sorunları Mersin’e duyurmaktı hedefim. Ağzım öle söylüyordu ama yüreğim daha fazla ilerleyeceğimi söylüyordu. Ben hep yüreğimin sesini dinledim ve hayallerimin peşinde koştum. Yılmadan bıkmadan usanmadan, okudum ve başardım” dedi.

Daha sonra tarlalarda çalışarak kazandığı paralar ile kendi imkanlarınca film çektiğini anlatan Koçak,  “Ben bu filmi kendi başıma çekmedim aslında. Ticaret Borsası Akdeniz Belediyesi, Kaymakamlık ve Toroslar Belediyesi’nin destekleriyle filmi çektik. Filmimizin 49. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde galası yapıldı. Bu film bana New York Avrasya Film Festivali'nde "Sinemada en iyi Avrasyalı Kadın Sanatçı" ödülünü kazandırdı. Çokta mutlu oldum” dedi.
 
38 yıllık evli ve 3 çocuk annesi olan 58 yaşındaki Ümmiye Koçak, bugüne kadar 11 tiyatro oyunu yazdığını ve  Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu ile yaklaşık 500 kez sahneye çıktığını belirterek, oyunlarınıın Türkiye'nin dört bir yanında 30 bine yakın kişi izlediği söyledi.
 
Konuşmaların ardından toplu fotoğraf çekimi ile etkinlik son buldu.
  
4496 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret454777
Etkinlik Takvimi