• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://twitter.com/ummiyekocak
  • https://www.instagram.com/ummiyekocak
  • https://www.youtube.com/channel/UCsDrU2A1Zgg8zdxoMN4ddbA/featured
Tek hayalim ‘Yün Bebek’ 2’yi çekmek

New York Avrasya Film Festivali’nde ‘Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı’ ödülünü alan ‘Yün Bebek’ filminin yazarı, yönetmeni ve Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu'nun kurucusu Ümmiye Koçak, tek hayalinin ‘Yün Bebek’ filminin 2’incisini çekmek olduğunu söyledi.


1957 yılında Adana’nın Çelemli köyünde doğan Ümmiye Koçak, okumayı çok istemesine rağmen 10 kardeş oldukları için ilkokuldan sonra okula gönderilmedi. Koçak, ilkokulu bitirdikten sonra okuduğu kitaplarla kendisini geliştirmeye çalıştı. Evlendikten sonra Mersin’in Arslanköy'üne taşınan Koçak, köy kadınlarının yaşadıklarını tüm dünyaya göstermek için 2001 yıllarında 'Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu'nu kurdu.
FİLM ÖDÜL KAZANDI
Grup, daha sonra kendi hikâyelerinden oluşan bir oyun derleyerek, 'Kadının Feryadı' adlı oyunu sahneye taşıdı. Koçak, daha sonra tarlalarda çalışarak kazandığı paraları biriktirerek kadına karşı şiddet sorununu anlatan 'Yün Bebek' filmini yazdı ve yönetti. 'Yün Bebek' filmi Ümmiye Koçak’a New York Avrasya Film Festivali’nde 'Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı' ödülünü kazandırdı. 

BEN HEP AYNIYIM
Ümmiye Koçak, 'Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı' ödülünün kendisini gururlandırdığını söyledi. Ödül aldıktan sonra hayatında değişen hiçbir şeyin olmadığının altını çizen Koçak, “Sadece psikolojik olarak çok mutlu oldum, moralim düzeldi. Ama görsel olarak hiçbir şey değişmedi, ben yine Ümmiye anneyim. Tabi ki ödüller insanlara moral veriyor, destek veriyor, güç veriyor, daha çok tanınıyorsun ve daha çok sorumluluk veriyor. Bunun farkına vardım” diye konuştu.

 

ÖRNEK ALINMASI İÇİN ÇEKİLSİN
Tek istediğinin ‘Yün Bebek-2'yi çekmek olduğunu da ifade eden koçak, “Filmde küçük Elif psikolojik baskılara rağmen okudu ve öğretmen oldu. Hep bana şöyle bir eleştiri geldi. Ümmiye Hanım, sonunda Elif ne oldu, o psikolojik baskının altında o çocuk kendini kurtarabildi mi? Öğretmen oldu ama Elif'in hayatını merak edenler oldu. O yüzden benim hayalim Elif'in bundan sonraki hayatının örnek olması için çekilmesini istiyorum” dedi.


TOPLUMA ÖRNEK OLSUN
Maddi zorluklar nedeni ile kendisinin çekemeyeceğini dile getiren Koçak, “Benim bütçem müsait değil. Ben para istemeyi de beceremiyorum. Gidip kimseden para da isteyemiyorum, istemiyorum. Çünkü bunlar büyük işler. Ben tiyatromdan az da olsa devlet veriyor, kendim ekliyorum ve bir şeyler yapmaya çalışıyorum ama sinema filmi çok farklı. Ancak ben çok istiyorum. Çünkü bundan sonra Elif'in başarısı, toplumdaki Elif’lerin başarısına örnek olması için Yün Bebek-2'nin olmasını çok istiyorum” şeklinde konuştu.

  
3866 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret454777
Etkinlik Takvimi