• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://twitter.com/ummiyekocak
  • https://www.instagram.com/ummiyekocak
  • https://www.youtube.com/channel/UCsDrU2A1Zgg8zdxoMN4ddbA/featured
'Yün Bebek' Altın Koza'da

  Bu yıl 19-25 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan 23. Uluslararası Adana Film Festivali kapsamında oyuncularının tamamı kadın olan ''Yün Bebek'' filminin gösterimi yapılacak.


Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve bu yıl 19-25 Eylül 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 23. Uluslararası Adana Film Festivali’nin hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. 

Filmin yönetmeni ve yazarı Ümmiye Koçak, Arslanköylü Kadınlar Tiyatrosu'nun çalışması olan Yün Bebek'i eksi 20 dereceyi bulan soğuk havalarda çekildiğini ve kendilerine New York Avrasya Film Festivali’nde ödül kazandırdığını söyledi.


“MEMLEKETİMDE GÖSTERİLECEK”

Filmin ‘Altın Koza Film festivali’nde özel gösterimle seyirci ile buluşması için festival yönetiminden davet geldiğini ve davet karşısında çok mutlu olduklarını ifade eden Koçak, “Filmimiz daha önce Antalya Altın Portakal Film festivalinde özel gösterim yapmıştı. Şimdi kendi doğduğum memleketimde gösterilecek. Bu anlamda Festival yönetimine ve Adana Büyükşehir Belediye başkanına çok teşekkür ederim ”dedi.


“HEM MUTLU HEM GURURLUYUZ”


Festival’de filmlerinin gösterileceğinin gururunu yaşadıklarını ifade eden Koçak, “Ben Arslanköy’ün geliniyim ama Adana doğumluyum. Bu anlamda Adana Altın Koza Film festivali kapsamında filmimizin gösterilecek olması beni hem mutlu etti, hem de gururlandırdı. Filmimizi izlemek isteyenleri festivale davet ediyoruz” dedi.


FİLMİN KONUSU


Mersin'in Arsalanköy beldesinde çekilen Yün Bebek filmini Ümmiye Koçak yazdı ve yönetti. Toroslar'da yaşayan Yörük kadınlarının yaşamını konu edinen filmin oyuncu kadrosunu Arslanköylü Kadınlar Tiyatrosu üyeleri ve bölgede yaşayan köylü kadınlar oluşturdu. Filmde Anadolu kadının gözünden, kadına uygulanan fiziksel ve sözlü şiddeti anlatıyor.

Yün Bebek filmi, Toroslar'ın zirvesinde yaşayan Yörük kızı Elif'in hikâyesini anlatıyor. Elif'in hayatı babaannesi ve dağlar arasına sıkışıp kalmıştır. Babaannesinin kendisine ve annesine yaptığı baskı, hayatlarını mutsuz bir hale getirir. Elif'in annesi Hatice ise gün boyu yemek, temizlik, odun toplama, süt sağma işlerinin yanında bir de kaynanasının hakaretleriyle boğuşur.

 

  
1948 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret492863
Etkinlik Takvimi